pradzia

apie Kristi
knygos
apie mus

Biografija

Kristi Londone

Kristi kelionės

Grynvėjus

Gyvenimas Devone
Agata Kristi
Agata Kristi Klarisa Miler gimė 1890 metų rugsėjo 15 dieną Torkvėjuje, Anglijoje. Jos tėvas Frederikas buvo atviro būdo amerikietis, turintis nuolatinių pajamų šaltinį. Jos motina Klara buvo gana drovi; Agata buvo panaši į ją daugeliu atžvilgių. Šeimoje buvo dar du vyresni už Agatą vaikai - sesuo Medžė ir brolis Montis.

Nors Medžė ir gavo formalų išsilavinimą, Klara nusprendė, jog Agata jo nesieks. Ji manė, jog Agatą reikės išmokyti skaityti, kai jai sueis aštuoneri metai; tačiau jau būdama penkerių Agata pati išmoko skaityti. Tolesnis jos išsilavinimas rėmėsi repetitorių, daliniu mokymųsi mokykloje bei baigiamosios prancūzų mokyklos mišiniu. Ją taip pat mokė dainuoti bei groti pianinu, tačiau, nors ir turėdama tam gabumų, dėl savo nepaprasto drovumo ji negalėjo šioje srityje padaryti karjeros.

Kai Agatai buvo vienuolika, mirė jos tėtis, ir ji dar labiau suartėjo su savo mama. Netekusi Frederiko, Klara nerado sau vietos ir ėmė keliauti, su savimi kartais pasiimdama ir Agatą; šios vaikystės kelionės ir padėjo Agatos pomėgio kelionėms pamatus.

1912 metais Agata susipažino su savo būsimu vyru Arčiu Kristi, lakūnu, pradėjusiu tarnybą Karališkajame oro laivyne. Po audringo romano jie susituokė 1914 metais Kalėdų išvakarėse, gavus specialų leidimą, ir Arčis grįžo į karą Prancūzijoje jau antrąją Kalėdų dieną.

Agata karo metu nedykinėjo. Ji tapo slauge savanore Raudonojo kryžiaus Torkvėjaus ligoninėje, ir po kiek laiko jau dirbo ligoninės vaistinėje. Šis darbas jai patiko, ir ji išlaikė vaistininkės egzaminus.

Nors Agata dar būdama vaiku mėgo vaidybą, tikroji jos rašytojos karjera prasidėjo tik po to, kai jos sesuo Medžė paskatino ją parašyti novelę. Prireikė kelerių metų, kol buvo išleista pirmoji jos knyga "Mįslingas nutikimas Stailze" - leidėjams siūlant pakeisti paskutinį knygos skyrių - bet apžvalgos buvo palankios, ir nužudymas nunuodijant buvo taip puikiai aprašytas, kad Agatai buvo išreikšta ypatinga pagarba "Pharmaceutical Journal" apžvalgoje!

Agatos džiaugsmas pasiekė pilnatvę, kai 1919 metų rugpjūčio 5-ąją gimė jos vienintelė duktė Rosalinda, bet 1926 metais jos gyvenimas sugriuvo: mirė Kristi mama Klara ir jos vyras Arčis paliko ją dėl kitos moters.

Kristi palengva atsigavo ir 1930 metais antrąkart apsilankė Bagdade. Būtent čia ji sutiko Maksą Melovaną. Maksas ją pakvietė į turnė po Bagdadą ir dykumą - tai buvo nuotykių kupina kelionė - jų automobilis įstrigo smėlyje ir juos išgelbėjo Dykumos kupranugarių dalinys! Kai jie atvyko į Atėnus, Agata gavo telegramą, kad jos duktė Rosalina rimtai serga. Agatos vienintelis rūpestis buvo kuo greičiau sugrįžti namo, bet Atėnų gatvėje ji stipriai pasitempė kulkšnies sausgysles ir negalėjo paeiti. Maksas nusprendė ją palydėti namo į Angliją - viena ji negalėtų sugrįžti. Kai jie pasiekė namus, Maksas pasipiršo, ir ji su džiaugsmu priėmė pasiūlymą.

Agata Kristi
Agata beveik 30 metų lydėjo Maksą jo kasmetinėse archeologinėse ekspedicijose. Ji ir toliau rašė romanus, tiek namuose, tiek ir kelionėse. Knygoje "Come, Tell Me How You Live" ji sąmojingai aprašo savo kasinėjimų dienas Sirijoje. Jų santuoka su Maksu laimingai tęsėsi 46 metus. Agata mirė 1976 metų sausio 12-ą, patyrusi nuostabų gyvenimą bei nepaprastai sėkmingą rašytojos karjerą.

Daugiau apie Agatą Kristi galite sužinoti, apsilankę agathachristie.com tinklapyje.
© FNS Group leidykla SIROKAS
agathachristie.com Pradžia | Apie Kristi | Knygos | Apie mus